Czy można bhp po pracy? - o bhp

gpsbhp

Jakie przepisy są w Kodeksie Pracy

Kodeks jest aktem normatywnym, który zawiera odpowiednio usystematyzowany zbiór przepisów regulujących konkretną dziedzinę stosunków społecznych. Samo pojęcie kodeksu było stosowane już w średniowieczu, gdzie oznaczało po prostu zbiór określo

Czy można bhp po pracy? - o bhp gpsbhp
nych zasad, wartości i zachowań odpowiednich danej grupie. Współcześnie w prawie kodeks zawiera przepisy, które regulują daną dziedzinę życia społecznego. Kodeks pracy jest więc aktem normatywnym, który stanowi zbiór przepisów regulujących prawa oraz obowiązki objęte stosunkiem pracy do wszystkich pracowników, a także pracodawców. Kodeks Pracy składa się z kilkunastu działów, które zawierają przepisy prawne regulujące konkretne zagadnienia związane z pracą. Jednym z istotnych aspektów, który jest zawarty w Kodeksie Pracy, jest regulowanie przepisów dotyczących BHP. Jeden dział w Kodeksie jest poświęcony właśnie bezpieczeństwu i higienie pracy. Przestrzeganie przepisów dotyczących BHP jest bardzo istotne, a jednym z obowiązków pracodawcy w tym zakresie jest zapewnienie szkolenia BHP pracownikom.


Przepisy BHP

Stosowanie się do przepisów prawnych dotyczących bezpieczeństwa i higieny pracy jest jednym z podstawowych obowiązków zarówno pracodawcy, jak i pracowników. Przepisy dotyczące BHP są zawarte odpowiednio w Kodeksie Pracy, który stanowi akt normatywny. Przepisy BHP regulują wiele kwestii związanych z zachowaniem bezpieczeństwa w miejscu pracy. Jednym z obowiązków wynikających z przepisów jest ukończenie szkolenia BHP, które jest konieczne dla pracodawców oraz pracowników. Regulacje wynikające z przepisów BHP dotyczą głównie środowiska oraz procesu pracy. Do regulacji BHP zalicza się warunki sanitarne, czyli obecność odpowiednich pomieszczeń oraz urządzeń zapewniających pracownikom niezbędną higienę, co ma kluczowe znaczenie w wielu miejscach pracy. Przepisy BHP regulują także kwestie związane z odpowiednim wykorzystywaniem sprzętu w pracy, jak na przykład korzystanie z komputera, gdzie zbyt długi okres wpatrywania się w monitor może mieć negatywny wpływ na wzrok pracownika. Przepisy dotyczące BHP regulują więc wszelkie kwestie związane z bezpiecznym wykonywaniem danej pracy.


BHP w przepisach prawnych

BHP, czyli inaczej bezpieczeństwo i higiena pracy, jest zbiorem pewnych zasad oraz reguł, których zadaniem jest utrzymywanie bezpiecznych warunków w pracy. Przepisy prawne dotyczące BHP są zawarte w Kodeksie Pracy i dotyczą zarówno pracodawców, jak i pracowników. Przestrzeganie odpowiednich zasad bezpieczeństwa i higieny pracy jest niezwykle istotne, zwłaszcza że za uchybienia w tym zakresie mogą być nałożone różne kary i sankcje. Na rynku istnieją specjalistyczne firmy, które zajmują się obsługą BHP, świadcząc takie usługi, jak szkolenia BHP, przeprowadzenie audytu bezpieczeństwa czy prowadzenie kursów PPOŻ. W sytuacji gdy pracodawca nie jest pewien, czy jego firma spełnia odpowiednie przepisy z zakresu bezpieczeństwa i higieny pracy, dobrym pomysłem jest zlecenie wykonania audytu BHP przez specjalistów posiadających wiedzę na temat bieżących przepisów BHP. Przestrzegania przepisów prawnych zawartych w Kodeksie Pracy strzeże tak zwana Państwowa Inspekcja Pracy, której zadaniem jest sprawdzanie czy w danym zakładzie przestrzega się przepisów BHP.


Czym jest BHP

BHP jest określeniem, które jest znajome większości osób, a rozwinięcie tego skrótu oznacza dosłownie bezpieczeństwo i higienę pracy. Przestrzeganie odpowiednich przepisów z zakresu bezpieczeństwa i higieny pracy dotyczy zarówno pracowników, jak i pracodawców w przedsiębiorstwach, zakładach pracy, a nawet w różnego rodzaju instytucjach. Przepisy regulujące BHP znajdują się w jednym z działów Kodeksu Pracy. Na rynku istnieją specjalne firmy, które zajmują się branżą dotyczącą bezpieczeństwa oraz higieny pracy, oferując takie usługi, jak szkolenia BHP, szkolenia PPOŻ, czy też obsługę firm w zakresie BHP. Odpowiednie stosowanie się do zasad BHP pozwala na zachowanie wysokiego poziomu bezpieczeństwa w miejscu pracy, na uniwersytecie, czy też nawet w szkole. Ciekawostką dotyczącą BHP jest to, że pojęcie to dotyczy nie tylko zbioru przepisów i zasad, ale także oznacza dziedzinę wiedzy, która zajmuje się kształtowaniem odpowiednich warunków pracy. Warto wiedzieć, że przepisy regulujące BHP są tworzone na podstawie badań oraz przeprowadzonych obserwacji mających na celu zapewnienie właściwych warunków pracy.



© 2019 http://o-bhp.oczamiczytelnika.olkusz.pl/